آموزش موبایل

طرح رجیستری چیست و چه اهمیتی دارد

هر آنچه در مورد طرح رجیستری نمیدانستید و باید بدانید را در این مقاله مطالعه کنید

طرح رجیستری یک امر مهم در حوزهء تکنولوژی امروز محسوب میشود و بسیار اهمیت دارد.

در این مقاله قصد معرفی این طرح و اهمیت آن را داریم و همچنین قصد داریم نکاتی در زمان خرید و ثبت در سامانه همتا و دریافت کد IMEI را به شما آموزش دهیم با ما همراه باشید.

طرح رجیستری چیست؟

طرح رجیستری ، طرحی است که نخستین بار در کشورمان در سال ۸۵ استارت خورد و به علت اشکالات فراوانی که داشت در اوایل سال ۸۶ متوقف شد.

این طرح بعد از اینکه در سال ۸۶ متوقف شد بار ها در مرحله آزمایشی قرار گرفت و متاسفانه باز هم به دلیل اشکالات فنی دوباره متوقف شد.

تقریبا از سال ۹۴ بود که راه اندازی این طرح جدی تر شد و سرانجام اجرای این طرح با موفقیت روبرو شد و در پاییز سال ۹۶ این پروژه اجرا شد.

چرا طرح رجیستری به اجرا در آمد؟

هدف اصلی از اجرای این طرح مقابله با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی های هوشمند است.

از آن سو که اکثر گوشی هایی که در کشور هستند بصورت قاچاقی وارد کشور شده اند طرح رجیستری استارت خورد تا گوشی هایی که بصورت قاچاقی وارد کشور میشوند قابل استفاده نباشد و فقط تنها گوشی هایی که از گمرک ایران وارد کشور میشوند فعال شوند.

هنگام خرید حتما از فروشنده درخواست انتقال مالکیت دهید!

زمانی که شما قصد خرید دستگاهی را دارید حتما از فروشنده بخواهید تا دستگاه را روی سیمکارت شما فعال کند و تا در خصوص طرح رجیستری مشکلی بعد از خرید ، برای تلفن همراه پیش نیاید.

گوشی هایی که از طریق گمرک وارد کشور میشوند کد IMEI آن ها در سامانه همتا ثبت میشود و گوشی هایی که در سامانه همتا ثبت شده اند تنها با سیمکارت های ایرانی قادر به راه اندازی هستند و دستگاه های قاچاق بعد از مدتی غیر فعال خواهند شد.

برای خرید و فروش گوشی از آموزش انتقال مالکیت گوشی دیدن کنید.

اگر نمیدانید IMEI یا شماره سریال چیست به صفحه شماره سریال (IMEI) موبایل چیست و چه کاربردی دارد مراجعه کنید.

آیا افرادی که قبل از این طرح ، گوشی خریداری کرده بودند با مشکل مواجه میشوند؟

خیر ، طرح رجیستری برای آن دسته از دستگاه هایی که روشن نشده اند و سیمکارت ایرانی در آنها قرار نگرفته است اجرا خواهد شد و گوشی هایی که از قبل خریداری شده اند و مورد استفاده کاربر بوده است با مشکلی مواجه نمیشوند و روی سیمکارتی که در دستگاه بوده است فعال خواهند شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا